
Kunstnerfløjen
- et kunstnerfællesskab
Er du en skabende fuldtidskunstner eller -kunsthåndværker,
og drømmer du om at blive en del af et kunstnerfællesskab?
Så er Kunstnerfløjen i Anneberg Kulturpark måske drømmen for dig. Vores vision er at give skabende kunstnere ideelle betingelser for at udvikle sig og leve af deres kunst.
Den smukke hovedbygning danner rammerne for Kunstnerfløjen – et hurtigt voksende fællesskab for samtidskunstnere.
Der er foreløbig 30 meget forskellige kunstnere, som spænder fra billedkunst, broderi, keramik, smykkekunst, forfatterskab, skuespil, skulptur, fotokunst, tekstil, mv.
Kunstnerfløjen er inddelt i 3 etager, hvor stueetagen er dedikeret til fuldtidskunstnere med arbejdende værksteder.
På 1. og 2. sal finder man også kunstnere inden for alle fagområder - som dog ikke nødvendigvis er der hver dag.


Vi kan tilbyde
• Eget værksted med udstilling af varierende størrelse
• Fælles faciliteter
• Lav husleje
• Fælles markedsføring på div. kanaler
• Stort publikum, da mange kunstnere samlet tiltrækker flere kunder
• Samarbejde om fælles kulturprojekter – og hjælp til funding. Vi arbejder med fælles temaer, udstillinger, tværfaglige kunstprojekter, eksperimenterende kunst – og passer gerne hinandens udstillinger, når det er nødvendigt
• Et årshjul for Anneberg Kulturpark med masser af spændende aktiviteter
• En unik mulighed for at kunne skabe din egen forretning – hver for sig – og i fællesskab med en masse vidt forskellige inspirerende kolleger, der står til rådighed til både hjælp og hygge
• At blive en del af vores fælles rejse. Vi er kun lige startet og du kan derfor være med til at sætte dit eget præg på projektet.
Vi forventer, at du
• Har eget CVR nr.
• Kan bidrage med et højt fagligt kvalitetsniveau i din kunst
• Har tænkt over økonomien og har en forretningsplan for dit fremtidige virke som kunstner
• Har lyst til samarbejde omkring kunst på tværs af fag
• Er indforstået med fælles åbningstider
• Har lyst til at rykke din base/værksted til Anneberg Kulturpark
• Har et attraktivt produkt at sælge til vores gæster
• Har humor, situationsfornemmelse og respekt for andres fag og tid
• At du er en teamplayer og vil føle ansvar for – og tage del i fællesskabet og være med til at løfte i flok


Vil du være med?
Udover kunstnere huser Anneberg Kulturpark en lang række kulturaktører indenfor fødevarer (fx Dansk Tang), håndværk (fx et spinderi), foreninger, museer og som sidste skud på stammen har Claus Henriksen (stjernekok fra Dragsholm slot) valgt at åbne egen restaurant i Anneberg Kulturpark.
Anneberg ligger i centrum af et kommende kraftcenter for turismeudvikling på Sjælland grundet områdets store potentiale som turistdestination.
Som vi plejer at sige: ”Det hele er for sindssygt”…
Hvad skal du gøre nu?
Hvis ovenstående er lige dig, så sender du en motiveret ansøgning, hvor du skriver lidt om….
• Hvorfor du har lyst til at blive en del af Kunstnerfløjen
• Vedlægger dit CV med billeder af dine værker og gerne lidt om, hvor du har udstillet